Jak uzyskać auto zastępcze?

Aktualności

Jeżeli zdarzył Ci się wypadek, czy kolizja, należy Ci się samochód zastępczy. Przeczytaj, gdzie musisz się zgłosić, by uzyskać auto zastępcze i w jakich sytuacjach Ci ono przysługuje.

Skontaktuj się z nami, Załatwimy dla Ciebie auto zastępcze

Sytuacja nr 1 – byłeś uczestnikiem wypadku

Jeżeli w wyniku wypadku Twój samochód został uszkodzony, to możesz starać się o pojazd zastępczy z polisy OC sprawcy kolizji. Jak uzyskać auto zastępcze? Wystarczy, że zgłosisz się do ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę i złożysz prośbę o wypożyczenie, bądź pokrycie kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego. Pamiętaj, aby zawrzeć informację o tym, że swoim samochodem jeździsz regularnie oraz że innego nie posiadasz. W tej sytuacji ubezpieczyciel nie będzie miał powodu, aby odrzucić Twoją prośbę. Warto zachować kopię tego pisma dla siebie. Istnieje jeszcze jedna możliwość, z której możesz skorzystać. Wystarczy, że po zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi udasz się do wypożyczalni, a tam podasz tylko numer szkody i numer polisy sprawcy kolizji. Wtedy też wypożyczalnia dokona za Ciebie wszystkich formalności i w Twoim imieniu rozliczy się z daną firmą ubezpieczeniową.

Sytuacja nr 2 – masz podpisana umowę AC

Jeżeli w podobnych okolicznościach jak przy sytuacji numer 1 Twoje auto uległo uszkodzeniu, a masz podpisaną umowę AC, to możesz się ubiegać o wynajęcie samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela. Jednak ta opcja nie jest już tak dobra i opłacalna jak wynajęcie pojazdu zastępczego z polisy OC sprawcy kolizji. Wynika to z faktu, że o ile w przypadku wynajmu z polisy OC nie ma limitu czasu, o tyle w przypadku AC najczęściej możemy wynająć auto tylko na 3-4 dni. W tym wypadku najlepiej jest wynająć pojazd od firmy wskazanej przez Twojego ubezpieczyciela, ponieważ skorzystanie z usług innej firmy może skończyć się niepełną refundacją wynajmu samochodu.

Sytuacja nr 3 – jak uzyskać auto zastępcze w ramach gwarancji?

Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji, a Twój samochód jest jeszcze na gwarancji, wtedy możesz ubiegać się o samochód zastępczy u dealera. W tym przypadku trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ możemy otrzymać pojazd tylko wtedy, kiedy nasz jest całkowicie niesprawny, a warsztat przekroczył czas potrzebny na naprawdę. Jeżeli usterki nie są duże albo doszło do nich z Twojej winy, to wtedy musisz się liczyć z tym, że nie uzyskasz auta zastępczego. Podobnie, jak w przypadku samochodu zastępczego uzyskanego w ramach umowy AC, samochód możesz uzyskać tylko na 3-4 dni.

powrót