Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jaki czas przysługuje poszkodowanemu?

Aktualności

samochód zastępczy z oc sprawcyPrawie pięć lat temu Sąd Najwyższy orzekł, że samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje każdemu poszkodowanemu, o ile jest mu potrzebny do normalnego, codziennego funkcjonowania. Jeśli pokrzywdzony odczuwa dyskomfort koniecznością jeżdżenia komunikacją zbiorową, ma prawo domagać się pojazdu zastępczego z OC sprawcy niezależnie od tego, czy auto potrzebne jest mu w celach służbowych, czy prywatnych.

Skontaktuj się z nami, Załatwimy dla Ciebie auto zastępcze

Kwestia samochodu zastępczego, który był używany w celach prywatnych, była przedmiotem sporu między poszkodowanymi i towarzystwami ubezpieczeniowymi. Ubezpieczyciele twierdzili, iż wynajmowanie w takich przypadkach samochodu nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a pokrzywdzeni argumentowali swoje racje tym, że nie powinni mieć ograniczonego sposobu przemieszczania się, tym bardziej, iż nie oni są winni tego stanu rzeczy. Sąd Najwyższy przychylił się do ich racji ofiar kolizji i jednoznacznie zinterpretował przepisy. 

Na jaki czasu przysługuje nam samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się poszkodowanemu na czas naprawy jego własnego pojazdu, czyli od momentu wstawienia samochodu do warsztatu naprawczego aż do dnia odbioru zreperowanego auta. Jednak istnieje wiele różnych sytuacji, w których pojazd nie od razu zostaje naprawiony. Co się dzieje w takim momencie? Jeżeli koszt naprawy samochodu po szkodzie przekracza rynkową wartość auta z dnia zdarzenia, nie ma wtedy ekonomicznego uzasadnienia, by ubezpieczyciel płacił za reperację. W tym przypadku bardziej opłacalne jest wypłacenie pokrzywdzonemu równowartości ceny rynkowej auta sprzed kolizji pomniejszoną o wartość wraku. W takim przypadku mówimy o szkodzie całkowitej. I tutaj pojawia się problem: na jak długo należy się nam wówczas samochód zastępczy? Polskie prawo mówi, że w przypadku szkody całkowitej zwanej inaczej „całką”, sama wypłata odszkodowania nie kończy odpowiedzialności ubezpieczyciela. Poszkodowany powinien mieć przyznany czas na zakup nowego pojazdu, a od momentu wypadku do dnia zakupu nowego pojazdu, może poruszać się samochodem zastępczym, który opłacany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

powrót