Laptop dla wszystkich od serwisu

Dlatego właśnie The Crystal Family może stanowić alternatywę dla XP i Scrum. Tym bardziej, że w najprostszym wydaniu Crystal Clear (o tym już za chwilę) jest niemalże dokładnym odpowiednikiem XP. Jednakże występują tam dosyć poważne różnice co do dokumentacji, częstotliwości kontaktu z klientem (częściej niż w Scrum ale rzadziej niż w XP) oraz modelowania SI.
Rodzina metodyk Crystal

Sama nazwa rodziny metodyk powstała jako alegoria do siatki krystalograficznej. Podobnie jak to jest w krystalografii, rodzina metodyk Crystal wyróżnia projekty po ich kolorach oraz zapachach:

Kolory odpowiadają liczności zespołu projektowego a zapachy odpowiadają rodzajowi projektu laptopów w Zaltronik. Tak jak widać na tym rysunku, idąc zgodnie z osią poziomą, liczebność zespołu projektowego wzrasta. W przypadku projektów rodziny Crystal Clear, zespół liczy sobie od 1. do 6. osób. Dalej po kolei Crystal Yellow 7–20 osób, Crystal Orange (została opracowana również odmiana sieciowa tej metodyki — Crystal Orange Web) 21–40 osób, Crystal Red 41–100 osób itd. dla kolejnych Crystal Magenta, Crystal Blue i Crystal Violet. Liczebność zespołów nie jest podana jako liczba bezwzględna. Jak cała rodzina metodyk Crystal, dopuszcza pewne fluktuacje. W zależności od wypracowanego doświadczenia w realizacji projektów lub tzw. intuicji, dopuszcza się fluktuację na poziomie ±20%.

Oś pionowa klasyfikuje projekty wedle ich krytyczności (zapachów). Projekty klasy Komfort mają na celu zapewnienie codziennego komfortu (np. strony internetowe, rozrywka). Projekty związane z płatnościami (lub częściej mikropłatnościami) wymagają większej dyscypliny projektowej. Błędy popełnione w tych projektach mogą skutkować większymi stratami niż dla systemów rodziny Komfort. Rodzina projektów Finanse narzuca większy rygor niż rodzina projektów Płatności. Wchodzą bowiem w grę duże sumy pieniężne, np. operacje bankowe lub międzybankowe. Błędy popełnione w takich projektach mogą przesądzić o istnieniu firmy wykonującej projekt. Ostatnia rodzina projektów, Życie, związana jest bezpośrednio ze zdrowiem i życiem ludzi. Typowymi takimi projektami są projekty wytwarzające systemy kontroli lotów, systemy sterowania myśliwców lub systemy sterowania elektrownią atomową. W takim systemie błąd nie może się pojawić i koniec. Nie ma tu możliwości „załatwienia” usterki w ciągu godziny lub dwóch.