Opakowania biodegradowalne

Producenci żywności zamiast plastikowych toreb, folii z tworzyw sztucznych, czy styropianowych pudełek, coraz częściej wybierają opakowania biodegradowalne. Rozważny stosunek do opakowań to obecnie już nie tylko pewna tendencja, ale konieczność. Obecnie nie tylko właściciele wielkich zakładów produkcyjnych, ale także małe punkty gastronomiczne wykorzystują opakowania, które w części lub w całości ulegają naturalnemu rozkładowi.

Opakowania biodegradowalne – co to znaczy?

Inwestowanie w opakowania biodegradowalne powinno być przemyślane z szerokiej perspektywy. Opakowania tego typu można podzielić na:

 – opakowania wykonane z materiałów, które pochodzą ze źródeł odnawialnych, np. bambus,

– opakowania z surowców recyklingowych, papier, tektura,

 – opakowania używane wielokrotnie, klient może wykorzystać je wielokrotnie,

 – masowa produkcja opakowań, zoptymalizowana pod kątem uzyskania korzyści dla środowiska.

Produkowanie tego typu produktów z bambusa jest działaniem wspierającym źródła odnawialne, ale nie powinno odbywać się poprzez niszczenie lasów, aby można było w tych miejscach prowadzić plantację rośliny.

Przykłady materiałów stosowanych do produkcji opakowań biodegradowalnych

Biodegradowalność to zastosowanie surowców pochodzenia naturalnego, które po spełnieniu swojej funkcji, są rozkładane w środowisku naturalnym. Najlepszą alternatywą dla plastiku jest obecnie w branży gastronomicznej stosowanie pudełek kartonowych. Produkowane są z pulpy drzewnej, otrzymywanej z recyklingu, albo ze specjalnie do tego celu przeznaczonych i kontrolowanych terenów leśnych. Ciekawą alternatywą są również wybór opakowań biodegradowalnych wykonane z alg morskich. Czerwone algi to popularna i powszechnie występująca roślina, dlatego z powodzeniem może zastąpić syntetyczne opakowania. Szerokie zastosowanie w branży spożywczej mają także opakowania z bio – plastiku, który produkowany jest z kompostu roślinnego. Wiele surowców określanych jako opakowania biodegradowalne nie rozkłada się w domowym śmietniku, ale wymaga odpowiednich warunków, aby proces odbył się prawidłowo.